Şanlıurfa'da Deprem(canlı yayın)

24.1.2020

Elazığ'da 6.8 büyüklüğünde deprem şanlıurfa' da canlı yayında kaydedildi.

Suruç AK İlk Yönetim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

24.1.2020

Suruç Ak Parti İlçe Başkanlığı, ilçe başkanı Mustafa Doğan başkanlığında ilk yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

yönetimini tamamlayan ilçe başkanlığı tanışma gerçekleştirdi. Akabinde yaklaşık 40 gündür yönetimi alan ilçe başkanı Doğan bu kısa sürede nelere yaptığını ve neler yapacağını açıkladı. 

akabinde yönetime söz veren Doğan, yönetimin tek tek söz hakkı alması ile dilek ve temenniler iletildi. 

Haber:Ömer GÜNER 

www.sanliurfadanhaberler.com 

Mersin Suruçlular Derneğinden Suruç Gençlik Spor'a Forma Hediyesi

22.1.2020

Mersin Suruçlular Derneğinden Suruç Gençlik Spora Forma hediye edildi. 

Mustafa Yüksel, Dernek başkanı Enver Şimşek ve yönetimine Teşekkürlerini iletti. Başarılar dileriz.

Vekil Yıldız'dan Başhekim Necmi Eşiyok'a Destek Ziyareti.

20.1.2020

Şanlıurfa Milletvekili ve MKYK üyesi Sayın İbrahim Halil Yıldız'ın destek ziyaretlerinden memnun kalan Sayın Eşiyok :"Urfa vekilimiz Sayın İbrahim Halil Yıldız hastanemizi ziyaret etti. Birlikte hastalara şifa dilendi. Kişisel desteğinden dolayı kendilerine teşekür ederim". Dedi

Vekil Yıldız'dan Mehmet Han Özdemir'e Ziyaret

20.1.2020

İlçe ziyaretlerine büyük önem veren Şanlıurfa Milletvekili ve MKYK üyesi Sayın İbrahim Halil Yıldız Suruç'ta. 

Kurum ziyaretleri Gerçekleştiren Vekil Yıldız beraberinde bulunan Ak Parti Suruç İlçe Başkanı Sayın Mustafa Doğan ile ilçe milli eğitim müdürü Mehmet han Özdemir' i makamında ziyaret etti. 

ilçemiz Suruç için önemli bir değer  olan Sayın Özdemir, Vekil beyin ziyaretlerinden memnun kaldı. Sayın Yıldız bir takım temaslarda bulunduktan sonra İlçe milli eğitim müdürlüğünden ayrıldı. 

Sayın vekilimiz İbrahim Halil Yıldız'ın kurum amirleri ve ilçemize verdiği önem ve değerlerinden dolayı sanliurfadanhaberler.com ailesi olarak teşekkür ederiz. 

 

Vekil Yıldız Halfeti'de

19.1.2020

Ak parti Şanlıurfa Millet Vekili ve MKYK Üyesi İbrahim Halil YILDIZ AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Halfeti Belediye Başkanı Şeref ALBAYRAK ve Ak parti Halfeti ilçe başkanını ziyaret etti. 

 

Haber: Ömer GÜNER 

BAŞHEKİM NECMİ EŞİYOK'TAN MÜJDE

18.1.2020

Suruç Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Necmi Eşiyok’tan açıklama:

15 hemşire, 1 sosyolog, 1 çevre mühendisi, 2 anestezi teknikeri, 1 ebe, 1 tıbbi dokümantasyon sekreteri hastanemize atanmış olup, Pazartesi gününden itibaren başlayış yapıyorlar . Bu atamalar ile personel ihtiyacı giderilmiş oldu. Gelecek bir kaç yıl inşallah çok ihtiyacımız olmayacak. Vekilimiz İbrahim Halil Yıldız bey/ağabey verdikleri desteklerinden dolayı Suruç halkı adına kendilerine teşekkür ederiz.

17.1.2020

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Han Özdemir yarıyıl tatili dolayısıyla öğrencilere karnelerini tek tek dağıttı,başarılarından dolayı tebrik etti.

Öğrenciler, yorucu geçen eğitim yılına minik bir tatil arası verirken, karnelerini Sayın Özdemir'in elinden almaktan son derece mutlu oldular. Karne töreninin ardından okul öğretmenleri ile de bir araya gelen Özdemir, çocukların eğitiminde büyük emekleri olan öğretmenlerle sohbet etti.

17.1.2020

Ak Parti Şanlıurfa milletvekili ve MKYK üyesi İbrahim Halil Yıldız, 2019-2020 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili nedeniyle bir mesaj yayınladı. Milletvekili Yıldız, yayınladığı mesajında; “Bugün Şanlıurfamızdaki 2228 okulda eğitim öğretim gören yaklaşık 870 bin öğrenci, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ilk dönem karnelerini alıyor. Bir dönem boyunca gösterdikleri gayret ve çalışmalarından dolayı tüm idarecilerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi kutladığını ifade eden Yıldız, Sevgili öğrenciler bir dönemi daha tamamladınız. Bu süre boyunca elde ettiğiniz bilgi ve tecrübeler, fiziki büyümenin ötesinde size kazanımlar sağlayacak. Yeter ki bilgiye, araştırmaya, öğrenmeye ve gelişime olan merak, inanç ve güveniniz daima var olsun. Bu noktada yarıyıl tatilini; hem dinlenmek, değerlendirmelerde bulunmak, hem de kendinizi, yaşadığınız çevreyi tanımak, ilgi alanlarınıza göre dünyada yaşanan gelişmeleri daha yakından takip etmek için de bir fırsat olarak görmenizi isterim. Kendinizi iyi tanıdığınız ve çalıştığınız takdirde daima başarılı olacağınıza dair inancınızı asla yitirmemelisiniz. Şehrimizin ve ülkemizin en büyük gücü sizlerin, yakınlarınıza ziyaretlerle, bol bol kitap okuyarak sağlık ve mutlulukla güzel bir tatil geçirme dileğinde bulunan Yıldız, Bugünün ve yarının tüm alanlardaki başarıları, eğitimin esas uygulayıcıları öğretmenlerin eliyle olacak. Bu amaçla emeklerini ortaya koyan, şehrimizde görev yapan 25 bin 668 öğretmenin her birine ayrı ayrı teşekkür eder, huzurlu bir tatil dilerim. Devletimiz tüm imkânlarıyla eğitim öğretimin daha nitelikli hale gelmesi için yatırımlar yaparken ailelerle iş birliğini artırarak geleceğe daha sağlam adımlarla ilerleyeceğiz. Kendine özgü farklılıklarla bezenmiş her birey farklı gelişir, farklı öğrenir. Bu nedenle anne babalar, çocuklarını iyi tanıyarak ilgi ve yeteneklerinin farkına varmasına destek olmalıdır. Çocuklarımız ve gençlerimiz en çok ailelerinden alacağı destekle mutlu olurlar. O sebeple aileler, hangi yaşta olursa olsun çocuklarıyla kuracağı kuvvetli iletişim bağlarının karnelerden, alınan notlardan her zaman daha önemli olduğunu aktaran Yıldız, Mutlu ve keyifli tatiller diliyor, yeni bir solukla, birlikte büyük hayaller kuracağımız yeni döneme sağlıkla kavuşmanızı temenni ediyorum” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Özdemir'den Yarıyıl Tatili Mesajı

17.1.2020

Suruç İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Han ÖZDEMİR , 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılının Birinci Döneminin sona ermesi ve yarıyıl tatilinin başlaması sebebiyle bir mesaj yayımladı:

“Bir milletin sahip olduğu kültür ve medeniyeti gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarması ve gelişen dünya karşısında milli varlığını sürdürmesi, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin doğrudan sonucudur.

Kökü ve zengin bir tarihin mirasçısı olan aziz milletimiz, bünyesinde kurduğu ve yaşattığı nice eğitim kurumuyla, o kurumlarda yetiştirdiği nice büyük insanla çağları aşmış, elinin ulaştığı tüm coğrafyalarda bir iz bırakmıştır. 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılının Birinci Döneminin sona erdiği bugün Suruç’ta, 35.356 öğrencimiz karnelerini alacak ve hak ettikleri yarıyıl tatiline gireceklerdir.

Suruç Milli Eğitim Camiası olarak bizlere emanet edilen çocuklarımızın akademik anlamda en iyi şekilde eğitim almalarını; yerli ve milli değerlerimizi özümsemiş, hür iradesiyle değerlerini savunmayı karakter haline getirmiş bireyler olarak yetişmelerini en önemli hedefimiz olarak belirtiyor; eğitim öğretimde bir bütünün ayrılmaz tarafları olan öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize şunları söylemek istiyorum:

Saygıdeğer Meslektaşlarım, Değerli Öğretmenlerim,

Geleceğin büyüklerini yetiştiren, sadece çocuklarımıza ve gençlerimize değil, bütün bir topluma yön vererek gönüllere hitap eden sizlere millet olarak çok şey borçluyuz. Bu tatil sürecinin bir taraftan bedeni yorgunluğunuzu almasına diğer taraftan da kutlu mesleğinize daha büyük bir şevkle bağlanmanıza vesile o lmasını diliyorum. 

Kıymetli velilerimiz,

Karne notları, çocuklarımızı yanlış değerlendirme ve yönlendirmenize asla sebep olmamalı. Karnelerdeki notlar, sadece akademik bir değerlendirmedir. Unutmamak gerekir ki asıl olan bu notlarının yüksekliği değil, çocuklarımızın sahip oldukları milli ve insani değerlerdir. Yarıyıl tatilinde, onlarla mümkün olduğu kadar çok birlikte vakit geçirmenizi, kültürümüzün gereklerine uygun birçok aktivitede bulunmanızı istirham ediyorum.

Bu tatilin, öğrencilerimiz açısından tablet ve televizyon başında geçirilen zamanlarla değil, akraba, komşu, eş-dost ziyaretleriyle; ecdadın izinde yapılan tarih ve kültür gezileriyle anılmasını diliyorum. 

Sevgili öğrencilerimiz,                                                              

Öncelikle sizleri bitirmiş olduğunuz eğitim öğretim dönemi vesilesiyle tebrik ediyorum. Karnenizdeki notlar elbette önemlidir.  Ama daha önemli olan şey, anne-babalarımıza hayırlı bir evlat olmak ve üzerinde yaşadığımız vatana, mensubu olduğumuz millet ve medeniyete layık bir insan olmaktır.

Tatil sürecinde elbette dinleneceksiniz; ancak tatil bile olsa, size tanınmış bu vakitleri çok verimli bir şekilde değerlendirmeli, kültürümüze ve inanç değerlerimize uygun nice güzel anıyı biriktirmelisiniz. Bu duygu ve düşünceler içerisinde İlçemizin ve ülkemizin eğitim öğretim sürecine katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyor, tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin bereketli bir tatil dönemi geçirmelerini diliyorum.” 

 

     Mehmet Han ÖZDEMİR

  Suruç İlçe Millî Eğitim Müdürü

17.1.2020

Cuma günü yarıyıl tatili başlıyor ve milyonlarca öğrenci karne alacak. Peki olumlu veya olumsuz karneler karşısında öğrenci-veli arasındaki ilişki nasıl olmalı?

 

Şanlıurfa Olay Gazetesi'nden İbrahim Halil Aslan'ın yaptığı haberde, 

2019-2020 Eğitim öğretim yılının ilk yarısı tamamlanıyor. Cuma günü öğrenciler karne alacak ve Şanlıurfa’da yaklaşık 700 bin civarında öğrenci için sömestr tatili başlayacak. Uzmanlar, olumsuz karneler karşısında velilerin çocuklarını anlamaya, olumsuzluklardan çok olumlu yönlerini vurgulamaları gerektiğini belirtiyor.

“BAŞARILI BİR GELECEK İÇİN KIYASLAMA YAPMAYIN”

 Her öğrenci başarısız olamayacağı gibi, her öğrencinin başarılı olması da beklenemez. Bu durumda ailenin tavır ve davranışları ön plana çıkıyor. Öğrenciler kadar velileri de heyecan sarıyor. Karnesi zayıf olan öğrencilerin bir sonraki dönemde eksiklerini gidermesi adına velilerin dikkatli olması gerektiğini belirten uzmanlar, ailelere bu konuda büyük görev düştüğünü söylüyor. Çocukları anlamaya yönelik bir tutum sergilenmesi gerektiğini belirten psikolog Reşat Sağlam, “öğrenci, karnesi zayıf diye utandırılmamalı ya da cezalandırılmamalı. Kötü karne getiren çocuğa baskı yapıldığı zaman bir sonraki dönemde çok daha kötü bir karne getirecektir. Veliler kesinlikle çocuğunu başkalarıyla kıyaslamamalı. Çocuğun olumlu yönlerini vurgulayın, onları empoze edin ki gelecekte başarıya odaklansın” dedi.

“SORUNLARLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARINI ANLATIN”

Herkesin öğrencilik hayatında başarısız bir dönem geçirdiğini dile getiren Sağlam, ebeveynlerin çocuğa hissettirmeden kendi hayatı ile çocuğunun hayatı arasında bir kıyas yaparak empati kurması gerektiğini söyledi. Velilerin, kendi hayat tecrübesinden yola çıkarak çocukları anlamaları gerektiğini belirten Sağlam, “Öncelikle şunu söyleyeyim; çocuğun karnesi değerlendirilirken, başarı da başarısızlık da sadece çocuğun değildir. Velilerimizin bunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Ebeveynler, kendilerini de değerlendirmeli, objektif olmalıdır. Çünkü aile bir sistemdir ve bu böyle sürer gider. Dolayısıyla kötü karne karşısında çocuğu azarlamak yerine ona sorunlarla başa çıkmanın yollarını anlatın” diye konuştu.

VELİLERİN DOĞRU BİLDİĞİ YANLIŞLAR;

Her karne dönemi geldiğinde uzmanlar ebeveynleri karne konusunda uyarıyor ancak doğru bilinen yanlışların çoğu devam ediyor. Başarısız olan öğrencilerin bir kısmı aileleri tarafından rencide edilirken, başarılı olan çocuklar da aileleri tarafından çok uç noktalarda övülüyor. Her ikisinin de yanlış olduğuna dikkat çeken psikolog Sağlam, “karne alınırken, bu karnenin her şey olmadığının farkında olmamız gerekiyor. Yani, başarısız bir karne öğrencinin hayatta başarısız olmadığını göstermediği gibi, olumlu bir karne de öğrencinin tam anlamıyla başarılı olduğu anlamına gelmiyor. Her şeyi orta seviyede çocuğa hissettirin. Nasıl ki çocuğu rencide etmek, azarlamak kötü ise, aşırı derecede övmek de bir o kadar yanlış. Karneyi kesinlikle hayat başarısı olarak görmeyin. Kesinlikle cezalandırma olayını unutmamız gerekiyor. Karneyi bir genel olarak ele almamız gerekiyor. Sadece olumlu ya da olumsuz yönlere takılmak çok yanlış” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL VE CEZALAR PSİKOLOJİYİ ETKİLER

Olumlu ve olumsuz karne karşısında ailenin tavrını değerlendiren Sağlam, ödülün de cezanın da çocuğun ruhsal yapısına etki ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “cezanın bir başarı getirdiğine hiç kimse şahit olmamıştır. Tam aksine çocuğun daha da içine kapanmasına yol açıyor. Uzun vadede çocuğun dışarıya karşı kapanmasına yol açacaktır ve başarısızlıklar ondan sonra da devam edecektir. Bunun yerine, daha şefkatli bir yaklaşımla çocuğu anlamaya çalışın. Bu tutum, birçok sorunun çözümünü bulacaktır. Normal seviyede ödüllendirilirse çocuğun özgüveni artacaktır ve geleceğine çok daha olumlu bakacaktır. Her şeyi dozunda yaşamak gerekiyor.”

“ÇOCUKLA ZAMAN GEÇİRİN”

Ara tatilde çocukların keyifli vakit geçirmesinin önemine de vurgu yapan Sağlam, “tatil yapıp başka insanlarla tanışan, ilişki kuran çocuklar bundan keyif alacaktır ve kendi kimliklerini oluşturacaktır. Dolayısıyla ebeveynlerin çocuklarıyla vakit geçirip, onların özel olduğunu hissettirmesi gerekiyor. Çocuğunuzu alıp sinemaya bir yemeğe ve kısa da olsa bir geziye gidebilirsiniz. Çocuk, bundan büyük keyif alacaktır ve hayata daha da pozitif bakmaya başlayacak” diyerek aileleri uyardı.
kaynak: sanliurfaolay.com

2020 bedelli askerlik ücreti açıklandı

17.1.2020

020 Yılı Bedelli ve Dövizle Askerlik Başvuru Duyurusu MSB Askeralma Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayımlandı. Yükümlülerin 30 Haziran 2020 saat 18.00’e kadar ödeyecekleri bedel 35.054,64 lira. "2020 Yılı Bedelli ve Dövizle Askerlik Başvuru Duyurusu" yayımlandı.  Askeralma Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, 2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin başvurularını 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar tamamlamaları gerekiyor.  Yükümlülerin 30 Haziran 2020 saat 18.00’e kadar ödeyecekleri bedel 35.054,64 lira olarak açıklandı. Başvuru, yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içeriyor.  İkinci 6 ayın bedeli daha sonra açıklanacak 1 Temmuz-31 Aralık 2020 arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacak. Bedelli ödemeleri hangi bankalara yapılacak? Bedel ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılabilecek. Başvuru sayısı fazla olursa kura ile belirlenecek Başvuru sayısının Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecek. Ocak 2021'de e-Devlet'ten öğrenilebilecek Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2021 ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır. Başvuru yapacaklarda aranan şartlar Yoklama yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekiyor. Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmuyor. 2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek. 2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek. İkinci 6 ay için bedel ödemesinde son tarih 31 Aralık Milli Savunma Bakanlığından yapılan duyuruda ayrıca, bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde 31 Aralık 2020 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerektiğine dikkat çekildi. Açıklamada, "Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir." denildi.  Kaynak: TRT Haber

Urfa'da Fetö operasyonu

17.1.2020

Şanlıurfa merkezli 3 İlde terör örgütü FETÖ/PDY’ye yönelik yapılan operasyonda 9 şüpheli gözaltına alındığı öğrenildi. FETÖ/PDY'ye yönelik Şanlıurfa merkezli Mersin ve İstanbul'da düzenlenen operasyonda aralarında profesör, doktor, polis ve noter katibinin de bulunduğu 9 FETÖ/PDY terör örgütü şüphelisi gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden 7'si tutuklandı. 2 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada,''Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığımızca FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik olarak İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü aracılığıyla yürütülen soruşturma kapsamında;​10.01.2019 günü Şanlıurfa merkezli olarak aralarında Mersin ve İstanbul’un da bulunduğu illerde eş zamanlı olarak toplam 9 şüpheli gözaltına alınmış olup;​Aralarında aktif olarak görevde bulunan Profesör, Doktor, Polis Memuru ve Noter Katibinin de yer aldığı 9 şüpheliden 7’si sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmış, 2 şüphelide adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.''Denildi
 

Bakan açıkladı! Milyonlarca kişiye tayin müjdesi

17.1.2020

Sağlık Bakanı Koca, kurum içi naklen tayin ile yer değişikliği yapılan personelin eşine kıdem şartı aranmaksızın tayin olanağı getirildiğini bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca milyonlarca kişiyi ilgilendiren son dakika açıklaması yaptı. Bakan Koca, yazılı açıklamasında, sağlık çalışanlarının memnuniyeti yönünde önemli bir adım daha attıklarını vurgulayarak, "Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nde çalışanların beklentilerini karşılayacak düzenlemeler yaptıklarını ifade etti. "Sağlık çalışanlarımızın bize en çok talep ilettikleri konulardan biri olan eşlerin görev yeri değişikliği taleplerinde kıdem şartını kaldırdık. Böylece, kurum içi naklen tayin ile yer değişikliği yapılan personelin eşine grup ve kıdem şartı aranmaksızın tayin olanağı getirmiş olduk." değerlendirmesinde bulunan Koca, eşi kamu görevlisi olmayan tabip, uzman tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı gibi stratejik personelin aile birliği mazeretine bağlı tayin talebinde bulunabilmesi için atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 1140 gün olan sosyal güvenlik primi şartını, son beş yıl içinde 1140 gün olarak revize ettiklerine değindi. Bakan Koca, şunları kaydetti: "Ayrıca yönetmelik değişikliği ile branşında eğitim kliniği bulunan eğitim araştırma hastanelerine atanma talebinde bulunan uzman tabip ile uzman diş tabiplerinin başvurusu için yabancı dil şartını kaldırdık. Yapılan düzenlemelerin personelimize hayırlı olmasını dilerim."

 

AKÇAKALE SINIRINDA HAİN SALDIRI...3 ŞEHİT

17.1.2020

Şanlıurfa'ya şehit ateşi düştü. Suriye'nin Talapyad ilçesinde meydana gelen patlamada Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu üç asker şehit oldu. Şehit düşen askerlerimiz den Şanlıurfa Eyyübiye nüfusuna kayıtlı Uzman çavuş Mustafa Alpaklı şehit olduğu öğrenildi.  Öte yandan diğer Şehitlerimiz ise  Binbaşı Şevket Tumbul ve Yüzbaşı Sinan Bilir olduğu öğrenildi. Şehitlerimiz için yarın saat 11.00 de GAP havaalanında memleketlerine uğurlanma töreni yapılacak. Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu üç Askerimizin dışında 6 ÖSO mensubunun da şehit düştüğü ifade ediliyor.

 

Suruç Sanat Sokağı'nda Resim Sergisi ve İmam Hatip' te Kuran Töreni

16.1.2020

Suruç fatih Sultan Mehmet Lisesi'nin yapmış olduğu  resim sergisi ve  Namık Kemal İmam Hatip Ortaokulu'nun düzenlediği Kuran-ı Kerim Töreni programına katılım oldukça fazla idi. 

Suruç fatih Sultan Mehmet lisesinin hazırlamış olduğu çalışmalar, suruç sanat sokağında sergilendi. Sergiye Suruç Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet Han Özdemir ve Ak Parti Suruç İlçe Başkanı Sayın Mustafa Doğan ve okul müdürleri katıldı.

 

Karne Hediyeleri Büyükşehir Desteği ile Sayın Doğan Tarafından Verildi

15.1.2020

 Ak Parti Suruç İlçe Başkanı Mustafa Dogan yine gönüllere dokundu. 

Geçen hafta Yanaloba Köyünde Suruç Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Mustafa Doğan'ın ziyaretleri sırasında öğrenciler kendisinden kitap talebinde bulundu.

Bu duruma kayıtsız kalmayan Sayın Doğan bu taleplerini Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Müdürlüğü ile birlikte koordine ederek öğrencilere karne hediyesi olarak  verdi.

Sanliurfadanhaberler.com ailesi olarak Sayın Doğan'a teşekkür eder,yaptığı ve yapacağı hizmetler için başarılar dileriz. 

 

Haber:Ömer GÜNER 

Eski Başkan Çiftçi'den Flaş Trambüs Açıklaması

14.1.2020

Eski Şanlıurfa’da Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından ulaşımı kolaylaştırmak için toplu taşıma sistemine katılan Trambüs, yine devreye girmedi.Bir süre önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi tarafından yapılan açıklama da 21 Kasım’da tam kapasiteyle devreye gireceği belirtilen Trambüs toplu taşıma sistemi bugün de ulaşıma açılmadı.

Konuya Dair Resmi Sosyal medya Hesabında paylaşan Eski Belediye Başkanı Nihat Çiftçi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;’Şanlıurfanın toplu taşıma noktasında ekibimiz bir raylı ulaşım planı hazırladı. Bu ulaşım projesin hazırlayan ekibinin başında Prof. Dr. Rafet Bozdağ vardı. Rafet hoca ulaşım konusunda danışmanım olarak çalışmıştır. Kendileri ulaşım hocası ve yıllarca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında ulaşım daire başkanı olarak çalışmıştır.’’ İfadelerinde bulundu.

‘Rafet hocanın başkanlığını yürüttüğü Ulaşım dairemizdeki ekipler ile Kayseri Ulaşım Aş. Uzmanları ve Yalova Üniversitesinden oluşan ekibinin görüşü;Şanlıurfanın en yoğun taşıma Hattı günlük 43bin yolcu taşımasıyla 63 nolu hat olduğu, bu hattın toplama merkezinden Balıklıgöl’e kadar birinci etapta raylı sistemle tramvay yapılması, Şanlıurfanın kuzeye geliştiği, ikinci etapta Şanlıurfa- Diyarbakır yolunun ortasından Karaköprü Fuar merkezinden Toplu taşıma aktarma istasyonuna kadar raylı sistem, üçüncü etap; Toplama Merkezi Eyyübiye hastanesine kadar Akçekale yolunda raylı sistem, dördüncü etapta; toplama Merkezi Harran Üniversitesine kadar Mardin yolundan raylı sistem döşemekle Şanlıurfa ulaşım sorunun elli yıl çözüleceği konusunda rapor sunuldu. Bu rapor Başkanlığımızca; Büyükşehir Belediye meclisine sunulmuş, ulaşım komisyonumuz konuyu değerlendirmiş projenin yapılması yönünden başkanlığımıza meclisimiz yetki vermiştir’’.açıklamasında bulundu.

Başkanlığımızdan Bu raporun birinci etap projesinin hazırlanmasına, diğer etaplar için yol genişletme, altyapı ve kavşakların düzenlemesine ilişkin karar verilmiştir. Birinci etabın raylı sistem projesi etüt edilirken; Divan yolundan geçen güzergahtaki tüm altyapıların deplase edilmesi gerektiği teknik ekiplerce talep edildi. Şuski Genel Müdürlüğünce yapılan incelemede su, kanal, Telekom, Yağmur drenajı, enerji hatların 4 ile 5 metre derinlikten geçtiğini ve deplasesinin mümkün olamayacağı görüşü bildirildi. Yapılan değerlendirmede bu altyapı sebebinden dolayı tramvay raylarının döşenmesi yerine ray haricinde tüm özellikleri aynı olan trambüsün lastikli olması sebebiyle uygun olacağı kararına varıldı. Ekiplerce hazırlanılan proje tüm teknik ve idari şartname koşullarıyla açık ihaleye çıkarıldı. Bu ihaleyi Ankara Firması Bozankaya AŞ adında bir şirket kazandı. Firmanın yeterliliği mevcuttur ve Kayseri, Bursa, Malatya ve bir çok ilde başarılı raylı ve raysız ulaşım projelerini uygulamıştır. Trambüs projesinin İhale bedeli 60 milyondu. Bunun 30 milyonu hat, bina, enerji, katatrel, durak vs üstyapılara aitti. 30 milyonda 11 adet 24 metrelik trambüs araçlarına aitti. Firma çalışmalara başladı. Üstyapıyı süresinde tamamladı. Koruma kurulu kararı uyarınca projedeki bazı değişiklikler için ek süre verildi. Trambüs makineleri imalatı esnasında Türkiye genelinde kur yükseldi. Firma bu sebeple taahhahüt ettiği bu makineleri üretme zorluğu yaşadı. Tüm Türkiye’deki firmalar gibi Bakanlığa müracaata bulunarak döviz kuru yüksekliği sebebiyle mağduriyetini bildirdi. Çıkan yasal mevzuatla yüklenici firmalara uygun ek süre veya sözleşmeyi tek taraflı feshetme yetkisi verildi. Yüklenici firma Ulaşım dairesinden makinelerin imalatı için 7-8 ay gibi bir ek süre hakkını kullandı. Bu süre başlamadan başkanlık görevim tamamlamıştı.

Kamuoyunda trambüs dönmüyor algısı tamamen gerçek dışıdır. Hat tamamlandığında defalarca denemesi yapıldı . Makina testi başarıyla geçti. Bu projenin amacı 63 nolu hattaki yoğunluğu bitirerek 40-50 otobüsün yerine 11 adet trambüs makinayla taşımayı konforlu, daha iyi koşullarda ve daha kısa sürede yapmaktı.

Şimdi yapılması gereken: Ek sürede yüklenici firma taahhüdünü yerine getirmemişse; hemen teminatını kuruma gelir kaydedilecek ve makina kısmını derhal ihaleye çıkararak Hattı çalıştırmak olacaktır. Bu projede hiç bir teknik ve idari hatta yoktur. Amaç Şanlıurfa Ulaşımına bir yüksek kalite getirmekti. Bu proje; şimdi dört katından daha yüksek bir fiyata yapılamaz. İşin tüm detayı ve gerçeği size anlattığım şekildedir. Bu konular ulaşım dairesindeki belgelerle sabit olduğu gibi bizimle çalışan uzmanlar ve yetkililer buna şahittir. Şanlıurfanın ilerlemesini istemeyen bir takım kendini bilmez kimselere bu projenin kurban edilmesi doğru değildir. Oluşturulan algılara prim vermek yanlıştır.

Trambüs projesiyle ilgili tüm bilgiler bundan ibarettir. Bu bilgileri Şanlıurfa kamuoyuna saygıyla arz ederim. Açıklamasında bulundu.

Bugün 5 Belediye Başkanı AK Parti'ye Geçiyor' İddiası

14.1.2020

AK Parti'de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partililere sesleneceği bugünkü grup toplantısında farklı partilerden 5 belediye başkanına rozet takılacağı ileri sürüldü.

AK Parti'ye farklı partilerden geçeceği belirtilen belediye başkanlarından 5'inin, bugünkü grup toplantısında parti rozetini takacakları öne sürüldü.

 

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre, 2'si bağımsız, 1'i CHP'li, 1'i İyi Partili, 1'i Saadet Partili 5 belediye başkanına bugün törenle AK Parti rozetinin takılması beklenirken, geçiş yapacak belediye başkanı sayısının 100’e ulaşacağı ileri sürülüyor.

 

AK Parti yöneticileri, geçişlerin peyderpey süreceğini, grup toplantıları başta olmak üzere il başkanları ve il toplantılarında da törenler düzenebileceğini belirtiyor.

 

AK Parti'ye geçecek muhalif belediye başkanı sayısının ise 100’e ulaşacağı ileri sürülüyor. Belediye başkanlarının partiye katıldıkça belediye meclis üyelerinden de katılımların olacağı dile getiriliyor.

 

'Katılımlar Daha Çok İyi Parti Ve CHP'den Olacak'

 

Katılımların daha çok İYİ Parti ve CHP’den olacağını belirten AK Parti yöneticileri, MHP ile bu konuda centilmenlik anlaşmasının olduğu, MHP’li başkanların isteseler bile partiye alınmayacağı belirtiliyor.

Şanlıurfa'da uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonu

14.1.2020

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda uyuşturucu ve silah, ele geçirildi. Olayla ilgili 10 kişi gözaltına alındı.